cheapish اسلامی میلیون اردیبهشت کرمانشاه

cheapish: اسلامی میلیون اردیبهشت کرمانشاه کرمانشاه بورس منطقه ای سهام کدمعاملاتی

گت بلاگز اقتصادی کلاف سردرگم صدور بی رویه مجوز، صنعت مرغداری را به چالش کشید

یکی از نتیجه های صدور مجوزهای بی رویه مازاد تولید تخم مرغ و فزونی گرفتن عرضه نسبت به تقاضا است که یکی از چالش برانگیزترین معضلات فعالان عرصه طیور به شمار می

کلاف سردرگم صدور بی رویه مجوز، صنعت مرغداری را به چالش کشید

به گزارش خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، صدور مجوز بی رویه مرغداری مرغ تخم گذار در دولت های گذشته این صنعت را با مشکلاتی روبرو کرده است.
در این میان بعضی کارشناسان امر معتقدند که این نابسامانی ها ناشی از عدم واگذاری امور به تشکل هاست که در صورت استمرار این روند مرغداران خسارات سنگینی را مجبور خواهند شد.

عبارات مهم : میلیون

البته ناگفته نماند که یکی از نتیجه های صدور مجوزهای بی رویه مازاد تولید تخم مرغ و فزونی گرفتن عرضه نسبت به تقاضا است که یکی از چالش برانگیزترین معضلات فعالان عرصه طیور به شمار می رود.
حال به سراغ مسئولان مربوطه رفتیم تا از آخرین اوضاع صنعت مرغداری مرغ تخم گذار و پرسشها فعالان با خبر شویم:
رضا ترکاشوند مدیرعامل اتحادیه مرغداران میهن در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گفت:یکی از دلایل مهم مازاد تخم مرغ، صدور مجوز بالاتر از حد نیاز است.
به گفته وی بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزارتن ظرفیت تولید تخم مرغ کشور هست، این درحالی است که در شرایط کنونی نیاز داخلی با صادرات بیش از ۹۵۰ هزارتن نیست.
ترکاشوند با بیان اینکه مازاد تولید در شرایط شیوع آنفولانزاپرندگان زیاد کردن می یابد، افزود: بدهید منظور باید از صدور مجوزهای بی رویه جلوگیری نمود آیا که بازار جدیدی جهت توسعه ظرفیت تولید داخل وجود ندارد.
وی ادامه داد: طی چند ماه اخیر به دنبال شیوع آنفولانزای حاد پرندگان صادرات تخم مرغ متوقف شد که با وجود عدم گزارش شیوع آنفولانزا طی هفته های اخیر شرکت دامپزشکی پاکی کشور را اعلام کرد و هم اکنون مشورت جهت برقراری صادرات مجدد در حال انجام است.
به گفته ترکاشوند میزان صادرات تخم مرغ بسته به عرضه و مسابقه در بازارهای نشانه دارد.
***تخم مرغ های قهوه ای دردسرساز شدند
فرزاد طلاکش دبیر کل کانون پرورش دهندگان مرغ تخم گذار در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی با اشاره به پرسشها اخیر صنعت مرغ تخم گذار اظهار کرد: در آذر ماه سال ۹۳، وزیر جهاد کشاورزی به کلیه استان ها دستور داد که هیچ گونه مجوز جدیدی جهت مرغ مادر، گوشتی و تخم گذار صادر نشود و این درحالی است که بخشی از افراد در آن وقت پروانه احداث از قبل در دست داشتند.
وی افزود: معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی و شرکت دامپزشکی به باعث عدم حمایت دستگاه های قضایی توان جلوگیری از واحد های غیر مجاز را ندارند که درنهایت این امر پرورش مرغ در واحد های غیر مجاز از سوی مرغداران متخلف را به دنبال دارد.
طلاکش با بیان اینکه واحد های غیر متخلف مرغداری بحث بیماری طیور را زیاد کردن می دهد، عنوان کرد: از آن جا که واحد های غیر مجاز مشمول بر بیمه نیستند از این رو در وقت شیوع آنفولانزا بیماری خود را پنهان می کنند که این امر خطر جدی جهت این صنعت به شمار می رود.
دبیر کل کانون پرورش دهندگان مرغ تخم گذار با اشاره به اینکه مجموع پروانه های صادر شده است یک هزار و ۶۳۵ واحد هست، اظهار داشت: این درحالی است که تعداد قابل توجهی واحد های غیر مجاز در استان های متفاوت به خاص در حوزه تخم مرغ رنگی مشغول فعالیت هستند که از مردم تقاضا داریم که از خرید تخم مرغ های قهوه ای فاقد بسته بندی مجاز و فله خودداری نمایند.
وی در خصوص مازاد تولید تخم مرغ در سال گذشته بیان کرد: با توجه به شیوع آنفولانزا حاد پرندگان از آبان ماه سال گذشته و معدوم سازی ۱۲ میلیون قطعه، تولید تخم مرغ به اندازه نیاز کشور بود.
طلاکش با بیان اینکه در صورت عدم شیوع بیماری هر سال با مازاد حداقل ۱۵۰ هزارتن تخم مرغ روبرو هستیم افزود: از این رو دولت در جهت از بین بردن مرغ های پیر از تناوب تولید باید اتحادیه میهن را حمایت نماید آیا که در سال گذشته به باعث حفظ تولید این مرغ ها در گردونه تولید باقی ماندند.
دبیرکل کانون پرورش دهندگان مرغ تخم گذار با اشاره به کارها اساسی در جهت زیاد کردن صادرات تصریح کرد: با توجه به زیاد کردن هزینه های تولید و قیمت تمام شده است محصول دولت در جهت مسابقه صادراتی در بازار های نشانه حداقل باید کیلویی ۳۰۰ تومان مشوق صادراتی پرداخت نماید آیا که این امر تاثیر بسزایی در روند نزولی مازاد تولید دارد.
***مرغداری های غیر مجاز عامل مهم شیوع آنفولانزا پرندگان
ناصر نبی پور مدیر هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان پایتخت کشور عزیزمان ایران در گفتگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی با بیان اینکه هر سال حدود ۸۵۰ هزارتن تخم مرغ در داخل مورد استفاده قرار می گیرد، افزود: با توجه به تولید هر سال یک میلیون تن تخم مرغ حداقل با مازاد ۱۵۰ هزارتنی روبرو هستیم.
وی افزود: با وجود ۲۰ میلیون پروانه مرغداری در شرف ساخت می توان گفت: در صورت ورود به تناوب بازار با مازاد هر سال حداقل ۴۰۰ هزارتنی روبرو خواهیم شد.
نبی پور با بیان اینکه دولت باید از ادامه فعالیت واحد های غیر بهداشتی جلوگیری نماید، گفت: بسیاری از واحد های مرغداری غیر مجاز گرفتار شیوع آنفولانزا حاد پرندگان بود.
وی با بیان اینکه یک میلیون و ۷۰۰ هزار واحد مرغ تخم گذار با ظرفیت ۸۵ میلیون قطعه در حال فعالیت هست، یادآور شد: این درحالی است که در صورت ساخت ۲۰ میلیون واحد دیگر ظرف چهار سال آینده با تولید ۱۰۵ میلیون قطعه مواجه هستیم از این رو مورد نیاز است که درجهت جلوگیری از مازاد بی رویه تولید اصلاح ساختار صورت گیرد.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: میلیون | صادرات | جلوگیری | کشاورزی | آنفولانزا | اقتصادی | مرغداری | اتحادیه مرغ تخم گذار

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog